Türkiye’de CITES Uygulamalarında Kurumsal Kapasitenin Güçlendirilmesi Projesi Yedinci Yönlendirme Komitesi Toplantısı Yapıldı...

Aralık 04, 2013

Türkiye’de CITES Uygulamalarında Kurumsal Kapasitenin Güçlendirilmesi” konulu Twinning (Eşleştirme) Projesi kapsamında; 27 Eylül  2013 tarihinde Bakanlığımız Söğütözü Binasında Yedinci Yönlendirme Komitesi Toplantısı yapılmıştır.

 

Bahse konu toplantının açılışı; Proje Lideri ve Genel Müdür Yardımcısı Sabri KİRİŞ tarafından yapıldıktan sonra, proje hakkında genel bilgi verilmiştir. İspanya Proje Lideri Mercedes LASSO LİCERAS yaptığı konuşmada; projenin sona doğru yaklaştığını ve proje fişine uygun bir şekilde ilerlendiğini, herhangi bir sorun yaşanmadığını ifade etmiştir. Kullanım kılavuzlarının Türkçe’ye çevrildiğini belirterek, çevirisi tamamlanan kılavuzları katılımcılara örnek olarak göstermiştir. Proje Koordinatörü Mercedes NUNEZ ROMAN tarafından yedinci üç aylık proje aktiviteleri hakkında bir sunum yapılmıştır. Bu kapsamda; CITES Bilimsel Otoritesi olan TÜBİTAK’ın çalışmalarının değerlendirilmesi aktivitesi, İngiltere Çalışma Ziyareti, CITES web sayfasının oluşturulması, CITES veri tabanı programının kurulması hakkında yapılan çalışmalar, 30 Eylül-4 Ekim 2013 tarihleri arasında  Antalya’da yapılacak olan 6. Eğitim Programı, Tür Tanımlama Kitaplarının hazırlanması ile ilgili aktiviteler konusunda genel  bilgi verilmiştir.

 

Soru ve önerileri için diğer Kurum temsilcilerine söz verilmiş ve Proje Lideri Genel Müdür Yardımcısı Sabri KİRİŞ tarafından yapılan genel bir değerlendirmenin ardından, toplantı kapatılmıştır.

 

Toplantıya; İçişleri Bakanlığı (Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı), Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Merkezi Finans ve İhale Birimi, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Orman Genel Müdürlüğü ve AB ve Dış İlişkiler  Dairesi Başkanlığı ve Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı  tarafından katılım sağlamıştır.